PDA

View Full Version : Состави, есеи, семинари...


Претседател
03k_MarK, %22:%Mar
Еве една главна тема каде што ќе можат да се испраќаат и побаруваат било какви литературни дела, дали ви требат за школо, за на факс или онака сакате да научете нешто повеќе.

Во овој пост се прикачени следните состави:
Бајрон - Чајлд Харолд
Тешко Ѓорѓиевски - Црно семе
Францеско Петрарка - Канцоњерот
Едгар Алан По - Гарван
Холистичко доживување

;)

Neporazen
05k_MayK, %21:%May
Zdravo na site. MI treba edna usluga koja mnogu bi ja cenel. MI treba sostav odnosno pismena po makedonski jazik na tema "godinite pominati vo osnovno" Treba da bide nesto kako voved pocetokot drugarstvoto i kako za kraj kolku ni e zal sto se raspustame.BTW glupa tema. JAs za ucejne imam preku glava pa duri i povisoko taka da se somnevam eka ke imam vreme za sostav da smislam.
ZAtoa baram pomos od vas ako nekoj ima ubava misla nekoja ubava recenica da mi ja pise. zatoa sto toa mn bi mi pomognalo edna recenica edna 5ka:P
Pozz

ДАНИ
05k_MayK, %21:%May
Радо би ти помогнала ама зарем не би требало ти да си напишеш со твои мисли и зборови.
Пс.а темата воопшто не е глупава,всушност разбуди ја фантазијата.

Neporazen
05k_MayK, %13:%May
OK dani sepak fala na sovetot:P ke ja razbudam fantazijata.
P.S. ne barav tekst samo nekoja ubava recenica:P
pozz

ДАНИ
05k_MayK, %23:%May
„И сега,мислите ме водат кон почетокот,кон сознание дека се разделувам, од сите смешни,интересни нешта кои ме правеа среќен...дел од нешто каде во клупата ги сокривав смешните карикатури...а над клупата, тетратка со графити.
Сепак,сето тоа останува тука,во учиницата, на весели,разиграни деца со кои го чекав ѕвоното за завршениот час.

Ајде доста ти е...а ако сепак си завршил со писмената извини што не помогнав...

ResenBoy
06k_JunK, %21:%Jun
Здраво,
ми требаат материјали за : Физичката способност на 40 до 60 години??
По предметот Развојна психологија

Фала однапред

cernodrimski
06k_JunK, %22:%Jun
ova reset boy e epten strucno i tesko nekoj deka ke ti pokloni.

HawkTheGreat1
11k_NovK, %21:%Nov
Aj ako nekoj moze da mi pomogne okolu 3 eseja za na uciliste, mi trebat do zadutre, znam deka tie se za da mi ja razbudat fantazijata ama do petok treba bez fantaziranje da imam ocenki na edno 13 predmeta.
Temite se:
Religijata i mladite [ Ja imam naprveno na albanski ama samo da go prevedam toa ne mi izgleda bas pravedno ]
Svetot im ostanuva na mladite [ Neam poima bas i sto se bara tuka ]
Lubovta go dvizi svetot [ Ova e edna od podobrite sea...:p ]
Ne baram se da napisate, samo nekoi dobri ertisticki recenici so koi polesno i pobrzo bi se podgotvil za esejot.

-Fala :D

ДАНИ
11k_NovK, %21:%Nov
Ах,ајде ако можам да помогнам:)
Ќе пишувам на кирилица.
Svetot im ostanuva na mladite

Се повеќе и повеќе размислувам колку на младите може да им остане светот,тоа било и така ќе биде оти ние младите сме полни со нови идеи каде светот би го направиле по добар.
Каде сум јас како млада личност во сето тоа?Се наоѓам онаму каде што ќе допринесам за развојот на науката,за по добар живот за да идните генерации кои исто така ќе создадат уште подобри идеи како појдовна точка.

...Ајде,доста,ако ти се допадна продолжи...:)

ДАНИ
11k_NovK, %22:%Nov
Lubovta go dvizi svetot

Љубовта е насекаде околу нас и во нас, ни остава простор за да ја прифатиме како таква.Има луѓе кои бегаат од љубовта оти и незнаат што е тоа љубов и кога еднаш во себе ја почувствуваат универзалната љубов за нив светот се менува,се менуваат и тие збогатени со нешто прекрасно без кое неможат да го замислат светот.

...ајде сега ти...:)

ДАНИ
11k_NovK, %22:%Nov
Ах,ајде ако можам да помогнам:)
Ќе пишувам на кирилица.
Svetot im ostanuva na mladite

Се повеќе и повеќе размислувам колку на младите може да им остане светот,тоа било и така ќе биде оти ние младите сме полни со нови идеи каде светот би го направиле по добар.
Каде сум јас како млада личност во сето тоа?Се наоѓам онаму каде што ќе допринесам за развојот на науката,за по добар живот за да идните генерации кои исто така ќе создадат уште подобри идеи како појдовна точка.

...Ајде,доста,ако ти се допадна продолжи...:)

HawkTheGreat1
11k_NovK, %23:%Nov
Fala za se Dani, prekrasen tekst, so pomos na ova i so malku rabota veruvam deka ke dobijam nekoja dobra ocenka :D

ДАНИ
11k_NovK, %00:%Nov
Fala za se Dani, prekrasen tekst, so pomos na ova i so malku rabota veruvam deka ke dobijam nekoja dobra ocenka :D
Нема проблем,затоа сме и тука,да си помогнеме онолку колку можеме:)

HawkTheGreat1
11k_NovK, %23:%Nov
So golema zalost sakam da konstatiram deka za tromesecije mnogu verojatno e deka ke imam edinica po makedonski. Zadocniv 5 minuti na cas i obezbeduvanjeto ne me pusti da vlezam pa celiot trud za nisto...

Sepak ke go napisam tekstot tuka za sepak da se custuvam malku poispolnet.

Lubovta go dvizi svetot

Lubovta e nasekade okolu nas i vo nas samite. Taa ne e samo nekoja obicna rabota, taa e mnogu komplicirana, taa e eden miks od se, taa e taga, radost, omraza, vozbuda, taa e recisi sekoe custvo sto mozes da go zamislis i poveke pa zatoa mozeme da kazeme deka lubovta mnogu vliae na nas i deka to dvizi svetot, go dvizi svetot na podobro, na inovacii, na cozivot.
Koga edna stara dama dobi artritis, taa ne mozese da se navedne i da si gi lakira noktite poveke pa zatoa nejziniot maz i gi lakirase noktite nejze iako i toj samiot imase artritis vo racete, oba go pravi samo lubovta koja moze da ne tera da napravime sesto.
Lubovta e najzasnoto nesto vo nasite zivoti. Kako sto Geother napisal "Samo dusata sto lubi e srekna".
Najgolemata sreka vo zivotot e obeduvanjeto deka se sakame a u nie se sto pravime, pravime za nasata sreka i za srekata na nasite bliski.
Za zal koga ke ja spomneme lubovta mislime vednas samo na "romanticnata lubov" zaboravajki gi site drugi nejzini formi. Lubovta ima mnogu formi kako prijatelskata lubov, lubovta kon zivotot, na udeite, na muzikata, na Gospod...
Na primer lubovta kon muzikata ne inspirira da napravime pesmu i da peeme i so samoto toa da napravime nesto, da ostavame nas znak koj ke ostane u otkako ke premine nie na drugata strana u na koja se se drti okolu lubovta i srekata na lugeto, na tie dobrite se razbira.
Lubovta e taa koja poveketo luve gi tra da stanuvaat nautro, lubovta kon nekoj drug covek, lubovta da citaat, da slusaat muzika, da go rabotaat toa sto go sakaat, se na se lubovta da stvorat nesto.
[KRAJ]

Ne e kojznae sto ama...
Kako i da e, fala uste ednas za se Dani :d

ДАНИ
11k_NovK, %02:%Nov
HawkTheGreat1,ајде можеби професорката ќе се смилува некако кога ќе го прочита твојот труд...па нели љубовта го движи светот :)ако таа има љубов
ќе ти прости:)
Инаку текстот не е лош,кога се пишува за љубов се е добро:)

piratot od Ohrid
12k_DecK, %09:%Dec
УБОО МОЕ ГОЛУПЧЕ

Нејќем да те сакалдисуем, ама срцево ми Ќипе од муќе и сеќирације.
Ја когај слушам што ми кажуа за тебе!
Прееска го сретнав у "Чапчоо Сокаче" Петрета-Кандило од Коутук и ми кажуеше како те видеу на корзо у Скопје со некоа караконџула, што на образите и бузете турила по поу ока белило и црвило.
Ти бар знаеш како сум наорлена на тебе, па тогај зошто ме тураш у гајле?
Зашто ми праеш таквија збрќе. Ја сум ти рекла: Нејќем да се влечем по тебе ка партаука и нејќем да ме пуцаш ка јојо.
Тија дејќе скопсќи, срчка да ги изеде, сараџа да ги отреби и рофија да ѓи дамлоса, што не остајле ни петеу у чаршија раат, а камоли тебе сурат мој напишан.
Кандило ми вика да не берем многу гајле и ич да не се сакаудисуем, зошто тија биле како короконџуле и оцерени ка будалинќе.
Ако е ова вистина - арно, ама ако са оплакнати еден дн ќе дојдем од апансас и когај ќе ѓи фатим, влакно на глава нема да им остаем, ќе ѓи искубем ка чафќе, и ќе ѓи напраем ка папајце.
Ама ми се чини и ти си за утепуење, зошто когај доаѓаш у Тетоо и когај ќе ти брбнем за ниф, ка очите да сум ти ѓи извајла. Ќе почнеш да ѓи цпуеш боштум абер немаш за ниф. Ќе ми речеш дека мораш да идеш на "Два Бреста" на фурна да наручаш за утрента пастрмајлије, иако ти убоо знаеш дека пастрмајлијете ги прае Драго Топалот.
Ме мафташ ка будаљинка на мртво, а и ладен си станау у последно време према мене и ич не ме сајдисуеш. Сигурно зашто не носим најлонќе ка скопјанќете. Ако је за тоа ќе идем у Вратница и ќе купим и тоа америчќи па тогај ќе видимо чиви ноѓе и чиви бутќе са пубаај.
Имам многу да ти кажуем ама нејќем више преку писмо. Па те молим да дојдеш што побргу, жити мене, зашто више немоем да издржим појќе, сум станала ка коу лозјарски.
За поздрав ти праќам по Славета "Цунибаба" малу орае, коштање, раќија џенарикојца, винце поткомиње и една кошница јабуќе.
Сега на крај те цунуе шиесе и шес пута твоата осантерисана


М Е Н Ч А

Jovka
05k_MayK, %11:%May
Utre imam pismena po makedonski
Ako mozete da mi napishete neshto na ovie temi:

1.Moite 14/15 godini se polni so elan za srekjna idnina

2. Svetot ostanuva na nas mladite

Jas pojma nemam sho treba da se pishuva :/
Glupi mi se temive

ДАНИ
05k_MayK, %22:%May
Jovka па потруди се..ќе се најде некој да напише ама битно е ти да ги напишеш..да напишеш ти како го доживуваш тоа.
1.Moite 14/15 godini se polni so elan za srekjna idnina..па напиши за твојата иднина,што понатака во твојот живот,каква ти е перспективата,што со твоите 14/15 години..каков елан имаш..дај вклучија твојата фантазија.

2. Svetot ostanuva na nas mladite.
Е каков свет ќе остане на вас младите ако нема елан и претстава како ќе изгледа (пр.твојата) иднина..како тоа да се немало визија..каква улога имаш ти во светот..што ти како млада личност би направила.

DELIJA
05k_MayK, %22:%May
AJDE SEGA POKAZETE SE

tanjufkaaa
12k_DecK, %13:%Dec
mi trebaat sostavi za raskoljnikov od zlostorstvo i kazna i za ezen od cicko gorio ve molam iton eee://

lozanoska
12k_DecK, %18:%Dec
mi trebaat sostavi za raskoljnikov od zlostorstvo i kazna i za ezen od cicko gorio ve molam iton eee://
Ако можам да помогнам ... барем со совет , а тоа е да му се обратиш на Аминта . Тој е цар за такви работи. Јас лично можам да ти помогнам , но со книги од сто тона во печатена форма , а тоа во пракса е потешко изводливо .

notpron
03k_MarK, %21:%Mar
aj ako ve molam da napisete sostav odnosno tekst na tema ''nauchna fantastika'' so bilo za nea....fala mnogu :):):)

ДАНИ
03k_MarK, %12:%Mar
Научна фантастика


Господинот Оливер од секогаш беше чуден човек,всушност неговиот изглед беше застрашувачки и не обичен.Тој не зборуваше многу,па се има впечаток дека има оштетен слух,или пак дека јазикот му е слепен за непцето. Живееше сам но,секогаш со уредно испеглана кошула,со одело кое му даваше значење на важна личност. Потпрен на својот бастум имаше поглед на голем мислител,занесен во своите мисли не ги забележуваше луѓето околу себе,кои поминувајќи се крстеа за да и во нив не влезе Сотона .
Луѓето кои не беа од тука,кои не го познаваа мислеа дека е човек кој зад себе има напишано безброј книги,или пак дека е некој кој е во круг на луѓе кои се со голема важност во науката.
Да,тој беше голем научник кој живееше во својот свет на фантазии,заборавен од времето кое тивко го носеше во длабоката старост. Некои мислеа дека има тука некаде околу осумдесет години,многумина мислеа дека е по стар но,никогаш не дознаа од каде,од каде потекнува.
Дури беше по млад,некаде во тинејџерските години има објавено книга`Научна фантастика`и секако добитник на награда за нај добар роман.


Eве notpron..а сега ти вклучи ја својата фантазија и продолжи..нема месено обесено:D

Некако бев расположена за пишување..текстот ќе си го изменам и ќе го завршам на мој начин,тоа кога стигнам:D
А ти ако си фер играч кога го напишеш постави го текстот и ние да прочитаме
Се најдобро:)

Mr.Hello
03k_MarK, %20:%Mar
Ве молам итно ми треба состав за мајка, всушност темата е личност достојна за почит а за мене тоа е мојата мајка ... Но на таа тема навистина немам никакви идеи ве молам во најкратко време помогнете ми за утре ми е !!

marica
03k_MarK, %20:%Mar
Ве молам итно ми треба состав за мајка, всушност темата е личност достојна за почит а за мене тоа е мојата мајка ... Но на таа тема навистина немам никакви идеи ве молам во најкратко време помогнете ми за утре ми е !!

za taa tema ima inspiracija vo srceto !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ima i na internet pa probaj zborce od ovde recenica od onde i sostavi nesto !da bese poezija ????????// odu vo poezija mozda ke najdis nekoja inspiracija !:eek:

Mr.Hello
03k_MarK, %20:%Mar
Ве молам помогнете ми треба состав за мајка всушност темата еличност достојна за почит

Mr.Hello
03k_MarK, %20:%Mar
za taa tema ima inspiracija vo srceto !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ima i na internet pa probaj zborce od ovde recenica od onde i sostavi nesto !da bese poezija ????????// odu vo poezija mozda ke najdis nekoja inspiracija !:eek:

паа да ама немозам

marica
03k_MarK, %22:%Mar
паа да ама немозам

imam edna pesna ovde ama od kerkami e i so neja aplicirase na kon***s , za zal ne mozam da ti ja zalepam zos ke ispadnit deka ja kradam !:eek: ete kerkami nasla zborovi da ja opisit lubovta kon mene a imat samo 15 godini , apesnata imat svoja ubavina i tezina !
Ete vo momentov se custvuvam gorda ma mojata kerka ! Ajde probaj napisi nesto i majka ti ke se cuvstvuva gorda na tebe !
Mnogu e ednostavno napisi go ona sto od sekogas si sakal da i go kazis na majkati i ke vidis zborovite sami ke ti izleguvaat eden po eden i ke nanizat eden ubav esej !;)
Znam deka mozes !koga se raboti za majkata sekoj moze !
eve kerkami pocnala vaka:

Мамо...
Тебе ти ги пишувам овие зборови...;)

marica
03k_MarK, %22:%Mar
Не постојат зборови со кои можам да ја искажам љубовта кон мојата мајка,таа секогаш настојува да биде да биде до мене ( во склоп на можностите секако).
Направи од мене да сум посилен. Ме научи на вистинските вредности во животот. Ме научи да ги сакам и почитувам луѓето кои се секогаш тука за мене .
Луѓе на кои ќе се потпреш и кога ти е најтешко..
Можеби не ми прави торта за роденден, можеби не можела да ги исполни сите мои желби , но покрај тоа ја поштувам и сакам повеќе од се на светов и е единствена личност на која што и се воодушевувам, знам и зашто.

ДАНИ
03k_MarK, %23:%Mar
marica,ovie proleteri neznaat nitu da se zablagodarat:D

Sneki
03k_MarK, %23:%Mar
marica,ovie proleteri neznaat nitu da se zablagodarat:D

Не им помагајте повеќе, нека се потрудат самите :)

marica
03k_MarK, %23:%Mar
marica,ovie proleteri neznaat nitu da se zablagodarat:D
se imat iskluceno ! a i go razbiram se si mislam deka maskite deca nemozat vo celost da gi iskazat svoite cuvstva sprema majkata ! iako se ,,sinovi na mama,,!:D:D:D a tue isto taka znaat da sakaat kao i devojcunata samo sto devojcunjata se poromanticni !:D:D:D
Jas odlicno se cuvstvuvam vo pregratkata maliot ! -sin na majka ! , a istovremeno koga ja procitav pesnata na MARI odvnatre me obleja gordost i sreka ! znaci deka dvajcata razlicno ja iskazle lubovta ,a jas podednakvo ja pocuvstvuvav !;)

marica
03k_MarK, %23:%Mar
Не им помагајте повеќе, нека се потрудат самите :)

i ti si vo pravo !!!!!!!!!!!!!!! ama majka pusto ! isto kako moite da pobarale pomos !:D
sigurna sum deka ke ,,skocka,,nesto pa i negovata majka ke bide gorda kao Jas na moite decki !;)

Sneki
03k_MarK, %23:%Mar
i ti si vo pravo !!!!!!!!!!!!!!! ama majka pusto ! isto kako moite da pobarale pomos !:D
sigurna sum deka ke ,,skocka,,nesto pa i negovata majka ke bide gorda kao Jas na moite decki !;)

Јас мислам дека на тој начин им одмогнуваш, а не им помагаш,
но сепак ти најдобро си знаеш. Твое право си е дали ќе помогнеш
или не :)

ДАНИ
03k_MarK, %15:%Mar
Не им помагајте повеќе, нека се потрудат самите :)
Loso e toa sto ne se trudat,pomos da,no ne i se servirano na tacna,da prozvakat i da goltnat..so seto toa im se razviva nivnata svest,fantaziite,slusanje na svijot vnatresen glas:)

ДАНИ
03k_MarK, %15:%Mar
Јас мислам дека на тој начин им одмогнуваш, а не им помагаш,
но сепак ти најдобро си знаеш. Твое право си е дали ќе помогнеш
или не :)
Vo pravo si,nikoj ne moze da im ja iskaze nivnata ljubov sprema nivnata majka,sto cuvstvuvaat,toa se nivni cuvstva a ne nasi-togas kako i da ne postojat nivnite emocii-togas toa se tudji emocii,toa ne e samo list hartija,tuka e nivnoto jas ...ako toa nie go napiseme toa sme nie- togas tie i ne postojat...

ДАНИ
03k_MarK, %16:%Mar
za taa tema ima inspiracija vo srceto !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ima i na internet pa probaj zborce od ovde recenica od onde i sostavi nesto !da bese poezija ????????// odu vo poezija mozda ke najdis nekoja inspiracija !:eek:
`odu vo poezija mozda ke najdis nekoja inspiracija !`
Dobro e toa no,sto ako se sluci celi pesni da se iskopiraat i da se prisvojat?togas sto se slucuva,necio delo vece e prisvoeno-toa e krazba,pa taka tvoeto delo vece ne e tvoe delo-za se treba i mora da se pobara baranje za dozvola i za samo nekolku stihovi...
Eve ti primer kako se raboti toa-od licen primer mi e:

`Zdravo Danica,

Mnogu blagodaram za brziot odgovor. Vasiot stih bi sakale da go aplicirame na etiketa za vino (vo bleda pozadina) koie kje se proizveduva vo granicena kolicina i isklucitelno za stranski Pazar.

Dokolku ja prodolzime sorabotkata so konkretnata vinarija sekako vednas kje ve kontaktirame za idna sorabotka.

Srdecen pozdrav,
Mihaela`
---
To: danicleo1@yahoo.com

Pocituvana g-gja Petrovska

Se nadevam deka gore navedenite adresi se ispravni i deka ova porak akje stigne do Vas.

Pred se da se pretstavam – jas sum Mihaela, Pravejki search na internet, slucajno ja najdovme Vasata pesna “ Crno Grozje”.

Ve molam kontaktirajte me, so cel da se dogovorime dali bi mozele stih od pesnata da iskoristime za potrebite na eden nas klient, so cel podetalno da vi objasnime za sto tocno stanuva zbor i sekako da vidime dali moze da sorabotuvame vo idnina.

Odnapred blagodaram.

Sekoe dobro,
`Почитувана Михала.
Јас денеска ја отворив поштата.Пораката ја имате испратено и до мојот пријателтака да истиот ме обавести :)
Ако станува збор за стих од песната `Црно грозје`се е во ред,нема проблем..и да, секако би сакала да ме обавестите :)
За понатамошна соработка сум отворена :)

Поздрав.`


`Zdravo Danica,

Se nadevam kje ti tekne koja sum..edno vreme ti vetiv vino so etiketa nakoja e aplicirana tvoja pesna, pa bi sakala da ti go dostavam.

Te molam javi mi se koga kje mozes
Pozdrav i se najdobro,
Mihaela `

E sega gledas kako se raboti toa-so dozvola i toa samo za eden stih-so istata komunicirame povremeno-vinoto e gotovo samo sto jas treba da odam i da si zemam primerok;)milo mi e sto me ispocituvaa,sto moj stih ce stoi na etiketa na vinoto-ce najdam vreme za da se vidam so doticnata licnost:)

Sneki
03k_MarK, %17:%Mar
Дани баш ми е мило ! Супер ! :)

Eddie_Rebel
03k_MarK, %18:%Mar
Инспирација е различно од плагијатортво :)

Дозволено односно не е забрането инспирацијата да ја бараш во било чие дело, без притоа да бараш никаква дозвола од авторот.

Има случаи и на "кражба" на стихови кои се прават од благородни причини т.е. да се оддаде почит кон нечие дело. Ко пример би ја спомнал реченица од најавната шпица на Outer Limits во графичката новела Watchmen.

Можеби шекспировите дела се рекордери по ова прашање.

Инаку и јас коа преземам некои текстови за блог се трудам речиси секогаш да стапам во контакт со авторот и да замолам за дозвола и редовно добивам :)

ДАНИ
03k_MarK, %20:%Mar
Инспирација е различно од плагијатортво :)

Дозволено односно не е забрането инспирацијата да ја бараш во било чие дело, без притоа да бараш никаква дозвола од авторот.

Има случаи и на "кражба" на стихови кои се прават од благородни причини т.е. да се оддаде почит кон нечие дело. Ко пример би ја спомнал реченица од најавната шпица на Outer Limits во графичката новела Watchmen.

Можеби шекспировите дела се рекордери по ова прашање.

Инаку и јас коа преземам некои текстови за блог се трудам речиси секогаш да стапам во контакт со авторот и да замолам за дозвола и редовно добивам :)

Za inspiracija DA;)no ima slucaevi na bukvalna krazba na necie delo.

Eve primer-edna moja prijatelka-ne i go imenuvam imeto,na kakov glup nacin prisvoi pesna od poznat makedonski pisatel Матеја Матевски ,so mala prepravka i op nejzina pesna,a ne i nitu svesna kako mozese da zavrsi...

ВРЕМЕТО БЕГА..... во четврток, 03 март 2011 во 12:56

Пред очиве се распаѓа

убавината над времето

и гаснат мириите на розите

во градината.

Времето од времето паѓа

од времето бега

низ времето се пласти.

Мешајќи ја ѕвездената прашина

се изгуби во заборав

во тишина

молкнаа песните

се изронија зборовите

и сано копнежот трепери

врз песокта будејќи го

убавиот сон

покриен од несоница !!!. У.Јованческа


Posleden komentar na eden poznat covek:`Mico Atanasiu bega bega. kako si ti poeteso`


A pesnata e:

Ветерот на времињата ги измеша јазиците
под сенката на пепелта чмаат далечните збо...рови
понесен од брановите на говорот
заборавам дека прашината брегови нема

Врз песните сумерски паѓаат трубите македонски
убавите кули ги веднат своите вратови долги
Како цветови искршени од ненадеен ветар
се уриваат чедните мостови на одбраната

Нерамен е бојот на убавината и мечот
врискаат запалените драгони од ѕидовите вишни
и копитата ја редат сивата геометрија на духот
врз убавите знаци на јазиците

Пред очите се распаѓа убавината на времето
и гаснат мирисите под папсаните крилја на градините
Времето од времето паѓа од времето бега врз времето се пласти
мешајќи ја правта на ѕидарите и уривачите

Сè се изгуби во заборав во тишина
молкнаа песните се изронија зборовите
и само јарата залудно трепери врз песокта
будејќи го убавиот сон покриен од несоницата
... НИРВАНА... Матеја Матевски

Jas za ovaa zboruvam,za vakva krazba,da se zeme pesna,da se prepravat nekolku zborovi i da se stavi necie ime i prezime,da se imenuva kako svoe delo.

alf2000
03k_MarK, %00:%Mar
mi treba sostav za " Mojot najdobar drugar" , i " Detstvoto-najbezgrizen period od mojot zivot" za 6 oddelenie.

alf2000
03k_MarK, %00:%Mar
Mi ntreba sostav (ako moze do 19 Mart najkasno) za "Mojot najdobar drugar" i "Detstvoto -najbezgrizen period od mojot zivot" za 6 oddelenie. Blagodaram odnapred.

maki
05k_MayK, %19:%May
ми треба состав за "улица како школо на животот"

maki
05k_MayK, %19:%May
ми треба писмена за "улица како школо на животот"

maki
05k_MayK, %19:%May
ми треба состав за "улица како школо на животот"

piratot od Ohrid
05k_MayK, %22:%May
ми треба состав за "улица како школо на животот"

Не ти требит состав, го имаш веќе. Раскажи го твојот досегашен живот, ќе излезит нешто интересно.