Форум- milenko.com.mk  

Go Back   Форум- milenko.com.mk > Живот и Културно живеење > Култура > Литература

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 03k_MarK   #1
Претседател
Junior Member
 
Претседател's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1
Претседател is on a distinguished road
Default Состави, есеи, семинари...

Еве една главна тема каде што ќе можат да се испраќаат и побаруваат било какви литературни дела, дали ви требат за школо, за на факс или онака сакате да научете нешто повеќе.

Во овој пост се прикачени следните состави:
Бајрон - Чајлд Харолд
Тешко Ѓорѓиевски - Црно семе
Францеско Петрарка - Канцоњерот
Едгар Алан По - Гарван
Холистичко доживување

Attached Files
File Type: zip makedonski.zip‎ (22.0 KB, 168 views)
Претседател is offline   Reply With Quote
Old 05k_MayK   #2
Neporazen
Member
 
Neporazen's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 39
Neporazen is on a distinguished road
Default

Zdravo na site. MI treba edna usluga koja mnogu bi ja cenel. MI treba sostav odnosno pismena po makedonski jazik na tema "godinite pominati vo osnovno" Treba da bide nesto kako voved pocetokot drugarstvoto i kako za kraj kolku ni e zal sto se raspustame.BTW glupa tema. JAs za ucejne imam preku glava pa duri i povisoko taka da se somnevam eka ke imam vreme za sostav da smislam.
ZAtoa baram pomos od vas ako nekoj ima ubava misla nekoja ubava recenica da mi ja pise. zatoa sto toa mn bi mi pomognalo edna recenica edna 5ka:P
Pozz
Neporazen is offline   Reply With Quote
Old 05k_MayK   #3
ДАНИ
Senior Member
 
ДАНИ's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 5,191
ДАНИ is on a distinguished road
Default

Радо би ти помогнала ама зарем не би требало ти да си напишеш со твои мисли и зборови.
Пс.а темата воопшто не е глупава,всушност разбуди ја фантазијата.
__________________

Last edited by ДАНИ; 05k_MayK at %21:%May.
ДАНИ is offline   Reply With Quote
Old 05k_MayK   #4
Neporazen
Member
 
Neporazen's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 39
Neporazen is on a distinguished road
Default

OK dani sepak fala na sovetot:P ke ja razbudam fantazijata.
P.S. ne barav tekst samo nekoja ubava recenica:P
pozz
Neporazen is offline   Reply With Quote
Old 05k_MayK   #5
ДАНИ
Senior Member
 
ДАНИ's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 5,191
ДАНИ is on a distinguished road
Default

„И сега,мислите ме водат кон почетокот,кон сознание дека се разделувам, од сите смешни,интересни нешта кои ме правеа среќен...дел од нешто каде во клупата ги сокривав смешните карикатури...а над клупата, тетратка со графити.
Сепак,сето тоа останува тука,во учиницата, на весели,разиграни деца со кои го чекав ѕвоното за завршениот час.

Ајде доста ти е...а ако сепак си завршил со писмената извини што не помогнав...
__________________
ДАНИ is offline   Reply With Quote
Old 06k_JunK   #6
ResenBoy
Senior Member
 
ResenBoy's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: Држава Ресен !
Posts: 176
ResenBoy is on a distinguished road
Default

Здраво,
ми требаат материјали за : Физичката способност на 40 до 60 години??
По предметот Развојна психологија

Фала однапред
__________________
ResenBoy is offline   Reply With Quote
Old 06k_JunK   #7
cernodrimski
Guest
 
Posts: n/a
Default

ova reset boy e epten strucno i tesko nekoj deka ke ti pokloni.
  Reply With Quote
Old 11k_NovK   #8
HawkTheGreat1
Senior Member
 
HawkTheGreat1's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Location: Kumanovo
Posts: 616
HawkTheGreat1 is on a distinguished road
Send a message via MSN to HawkTheGreat1
Default

Aj ako nekoj moze da mi pomogne okolu 3 eseja za na uciliste, mi trebat do zadutre, znam deka tie se za da mi ja razbudat fantazijata ama do petok treba bez fantaziranje da imam ocenki na edno 13 predmeta.
Temite se:
Religijata i mladite [ Ja imam naprveno na albanski ama samo da go prevedam toa ne mi izgleda bas pravedno ]
Svetot im ostanuva na mladite [ Neam poima bas i sto se bara tuka ]
Lubovta go dvizi svetot [ Ova e edna od podobrite sea... ]
Ne baram se da napisate, samo nekoi dobri ertisticki recenici so koi polesno i pobrzo bi se podgotvil za esejot.

-Fala
HawkTheGreat1 is offline   Reply With Quote
Old 11k_NovK   #9
ДАНИ
Senior Member
 
ДАНИ's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 5,191
ДАНИ is on a distinguished road
Default

Ах,ајде ако можам да помогнам
Ќе пишувам на кирилица.
Svetot im ostanuva na mladite

Се повеќе и повеќе размислувам колку на младите може да им остане светот,тоа било и така ќе биде оти ние младите сме полни со нови идеи каде светот би го направиле по добар.
Каде сум јас како млада личност во сето тоа?Се наоѓам онаму каде што ќе допринесам за развојот на науката,за по добар живот за да идните генерации кои исто така ќе создадат уште подобри идеи како појдовна точка.

...Ајде,доста,ако ти се допадна продолжи...
__________________
ДАНИ is offline   Reply With Quote
Old 11k_NovK   #10
ДАНИ
Senior Member
 
ДАНИ's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 5,191
ДАНИ is on a distinguished road
Default

Lubovta go dvizi svetot

Љубовта е насекаде околу нас и во нас, ни остава простор за да ја прифатиме како таква.Има луѓе кои бегаат од љубовта оти и незнаат што е тоа љубов и кога еднаш во себе ја почувствуваат универзалната љубов за нив светот се менува,се менуваат и тие збогатени со нешто прекрасно без кое неможат да го замислат светот.

...ајде сега ти...
__________________
ДАНИ is offline   Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +1. The time now is %20:%Oct.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.